Logo OSM.org

Nový hardware

Hlavní strana Blog
Aktuální k 7.10.2024 6:05:02
Komponenty
Prakticky jediný požadavek na počítač je: tuna operační paměti. V minulosti jsem používal obyčejné počítače s maximálním množství paměti, které platforma umožňovala. Nejprve Intel s 32 GB DDR3, pak 64 GB DDR4. Další krok směřoval k 128 GB paměti. Zvažoval starý server, ale ten kravál bych doma sám nesnesl a určitě ani neprosadil. Nebo starší pracovní stanici, jako HP Z440. Dokoupit paměti by ale bylo drahé a zároveň hrozí nekompatibilita. Cenově by to bylo na úrovni úplně nového počítače s DDR5. Opět přicházel v úvahu kancelářský počítač, na jakém se mapy generují teď, ale novější verze, které by braly 128 GB RAM ještě nebyly mezi repasovanými počítači příliš obvyklé a pořád by šlo o DDR4. Díky skvělé podpoře od vás všech, kteří poslali peníze během roku, se postupně rýsoval plán, který jsem si na začátku nedovolil představit. Budou to nové komponenty a já si budu moci konečně sestavit celý počítač vlastníma rukama. Když bylo peněz dost, hledal jsem komponenty, které by se vešly do rozpočtu cca 15 tisíc a vyšla z toho podle mě povedená sestava: AMD Ryzen 8600G, Gigabyte B650M D3HP, Kingston NV2 500 GB a Seasonic G12-GM-550. Zdroj je určitě silnější, než je třeba, ale slabší od Seasonic nebyl. Líbí se mi, že je částečně modulární, takže kabely, které potřebuji jsou na pevno a žádne další nikde nepřekáží.
Prekérka nastala po sestavení počítače a prvním spuštění. Věděl jsem, že s DDR5 trvá první spuštění dlouho, ale půl hodiny tmavého monitoru už opravdu značilo problém. Buďto je něco porouchané, nebo jednoduše deska nebere takhle nový procesor. S nechutí jsem se ponořil do update BIOSu, to je vždycky risk, zvlášť tady u nás, kde vypadne elektřina několikrát denně - potřebuji UPS. Gigabyte má povedenou funkci, kdy se spustí počítač se správně naformátovaným flash diskem se správně pojmenovaným souborem ve správném USB portu a BIOS se zaktualizuje automaticky. Podle návodu se měl počítač sám restartovat. Po té co kontrolka přestala blikat jsem počkal zase půl hodiny a udělal restart. Když obrazovka konečně naskočila, mohl jsem si oddychnout.

Krabici i zdroj jsem měl ze staré, již nepoužívané sestavy, z dob, kdy AMD naposledy zářily (Athlon 64 X2, AM2). Nechtěl jsem ale starý zdroj používat, aby se nestala nějaká nehoda a nové díly se zbytečně nepoškodily. Stará počítačová skříň se ale náramně hodila, protože na ni už v rozpočtu nezbylo. Nicméně by se hodila nějaká menší, kterou bych dal do police. Zatím je v rohu obýváku, a zvrací tam duhu.

Zpátky k té paměti, kterou jsem zmiňoval jako prakticky jediný požadavek na sestavu. Vybraná platforma umožňuje až 192 GB RAM, takže má pro mě skvělou budoucnost. Během toho co Allegro rozprašovalo CZC ke konci prázdnin, jsem našel výhodnou nabídku na G.SKILL Trident Z5 2x48 GB 5600 CL 40. Není to úplně top rychlost, ale za necelých 5000 by bylo šílenství nekoupit. Další pár pak ani zřejmě nedovolí vyšší rychlost než základních 4800 (nebo dokonce 4000?), tak není čeho litovat. Spíš je jen na co se těšit. S tímhle počítačem bych chtěl konečně přejít na tvorbu map z databáze a tím pokrýt větší území než jen Evropu. Na to bude třeba ještě pevný disk, na který se snad také povede vybrat. Zatím do generování map zasahovat nebudu. Nejprve je třeba všechno rozchodit na novém systému a pak udělat další kroky. S velkým díky opět dávám odkaz na www.stavari.eu - projektování staveb.
Výkon
A výkon je samozřejmě zase o dost dál, než s posledním počítačem. První testy ukazují na zlepšení aktualizace lokální kopie OSM dat která trvá půl hodiny namísto původní hodiny. Přechroupání vstupu czech_republic_ee na mapový soubor se zrychlilo z půl hodiny na čtvrthodinku. To podstatné se ale bude dít v oblasti větších mapových souborů, jako je Polsko, Španělsko a jiné. Kvůli nedostatku operační paměti se tyhle mapy sestavovaly v módu, kdy pracovní data byla na disku. Sestavení mapového souboru Polska tak trvalo několik hodin. Teď se zvládne celá operace v paměti a jen za půl hodiny - lahůdka. Až nebude paměť stačit, v počítači jsou ještě dva volné sloty.